Co to jest i jak działa system GPS

Uncategorized

Co to jest i jak działa system GPS

Global Positioning System (GPS) to satelitarny system nawigacyjny składający się z co najmniej 24 niezależnych satelit. GPS działa w każdych warunkach pogodowych, w dowolnym miejscu na świecie, 24 godziny na dobę, za darmo. Amerykański Departament Obrony początkowo umieścił satelity na orbicie do celów wojskowych, a do użytku cywilnego zostały one udostępnione w latach 80. XX wieku.

czym jest gps

 

Jak działa GPS

Satelity GPS okrążają Ziemię dwa razy dziennie po ustalonej orbicie. Każdy satelita transmituje unikalny sygnał i parametry orbitalne, które pozwalają urządzeniom GPS dekodować i obliczać dokładną lokalizację satelity.

Odbiorniki GPS wykorzystują te informacje do obliczenia dokładnej lokalizacji użytkownika. Zasadniczo odbiornik GPS mierzy odległość do każdego satelity kalkulując czas potrzebny na odbiór przesyłanego sygnału. Dzięki pomiarom odległości z kilku kolejnych satelitów odbiornik może ustalić pozycję użytkownika i zanalizować ją.

Aby obliczyć szerokość i długość geograficzną odbiornik potrzebuje połączenia z 2 satelitami. Przy 4 lub więcej satelitach może on określić pozycję trójwymiarową (szerokość, długość i wysokość). Ogólnie rzecz biorąc, odbiornik GPS będzie śledzić 8 lub więcej satelitów, ale zależy to od pory dnia i jego położenia.

Jaka jest dokładność odbiornika GPS?

Dzisiejsze odbiorniki GPS są w porównaniu do swoich poprzedników bardzo dokładne. Urządzenia takie jak lokalizator GPS czy nawigacja samochodowa komunikują się z satelitami natychmiast po włączeniu Mimo, że pewne czynniki atmosferyczne i inne źródła błędów mogą wpływać na dokładność odbiorników GPS, urządzenia renomowanych firm powinny utrzymywać dokładność do 10 metrów.

Inne systemy GPS

Na świecie istnieją inne systemy podobne do GPS, które klasyfikowane są jako globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS). GLONASS to satelitarny system konstelacji zbudowany przez Rosję. Europejska Agencja Kosmiczna tworzy Galileo, a Chiny – BeiDou. Lokalizator GPS firmy BearPoint korzystają jednak tylko z systemu amerykańskiego.

BearPoint

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *