8 sposobów jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą
Każdy, kto wydał równowartość kilku lub kilkunastu swoich pensji na samochód, zna strach który wywołują w nas informacje o nowej fali kradzieży. Konieczność upewniania się, że nasz pojazd dalej stoi przed domem lub biurowcem powoduje dodatkowy stres, któremu przecież można zapobiec. Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
Nietypowe metody na zabezpieczenie samochodu
Nikomu nie trzeba uświadamiać, że złodzieje znają się na metodach zabezpieczania samochodu lepiej od nas. Wszystkie informacje, które możesz znaleźć w internecie lub pozyskać od firm zajmujących się zabezpieczaniem samochodów, już dawno zostały przeanalizowane i rozpracowane przez – bądź co bądź – profesjonalistów. Wciąż powstają także nowe metody, takie jak kradzież na walizkę. Nie ma sposobu na stuprocentowe zabezpieczenie Twojego pojazdu – ale stosując podane tutaj metody łatwiej uchronisz się od kradzieży.
Zabezpieczenia mechaniczne
Zanim nastąpiła era, w której popularność zyskała kradzież na walizkę i inne nowoczesne metody, samochody zabezpieczano na dwa sposoby – elektronicznie (alarm samochodowy) i mechanicznie. Zabezpieczenia mechaniczne mają to do siebie, że zależnie jak zaawansowaną techniką dysponuje złodziej, po prostu nie pokona praw fizyki.
Blokada skrzyni biegów
Jedną z najbardziej skutecznych metod stosowanych od lat jest mechaniczna blokada skrzyni biegów. Jak to działa?
Manualna skrzynia biegów ma zwykle 6 biegów do jazdy do przodu i jeden bieg wsteczny. Złodziej chcąc ukraść pojazd musi mieć możliwość zmiany biegów, bo nawet jeśli odpali samochód, to nic nie zdziała bez użycia biegów do jazdy na wprost. Blokada skrzyni biegów zapewnia nam możliwość wbicia biegu (np. wstecznego), i zablokowania go z użyciem klucza. Do momentu, w którym zdejmiemy blokadę, samochód stanie się praktycznie bezużyteczny. Należy dodać, że mechanizm blokowania skrzyni jest dużo trudniejszy do sforsowania niż prosty zamek samochodowy.
Blokada kierownicy
Blokada kierownicy to jedna z prostszych i tańszych metod zabezpieczania samochodu. Stosowana jest zwykle w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. Prosta blokada to koszt ok. 50 zł, a jej skuteczność jest niezaprzeczalna – jeśli złodziejowi nie uda się jej ściągnąć, nigdzie nie pojedzie. Nie trzeba dodawać, że blokada kierownicy – szczególnie ta prosta, montowana bezpośrednio na jej kole – jest bardzo dobrze widoczna przez szybę i zniechęca do podjęcia próby kradzieży.
Oczywiście, można także zdecydować się na bardziej zaawansowany wariant blokady kierownicy. W tym wypadku unikamy widocznych na pierwszy rzut oka zmian – jedynym nowym elementem będzie dodatkowe miejsce na kluczyk, za pomocą którego będziemy mogli odblokować mechanizm znajdujący się w środku. Plusem tej metody jest bardziej estetyczny wygląd, minusem – brak elementu odstraszającego oraz zdecydowanie wyższe koszty.
Blokada pedałów
Innym ciekawym rozwiązaniem może być blokada pedałów. Dzięki niej pojazd nie ruszy się z miejsca (chyba że zostawimy go na biegu jałowym), bo zablokowany jest pedał sprzęgła i hamulca. W zależności od wariantu blokady, za hamulce wkłada się coś w rodzaju dźwigni, którą można odblokować tylko przy użyciu kluczyka. Proste, tanie i skuteczne.
Blokada hamulca ręcznego
Ze wszystkich wymienionych tutaj opcji, blokada hamulca ręcznego jest moją najmniej ulubioną, ze względu na swoją wysoką awaryjność. W zimie zostawienie hamulca ręcznego zaciągniętego do maksimum może prowadzić do poważnych kłopotów, a przecięcie linki hamulcowej także nie należy do najbardziej skomplikowanych operacji. Jeśli zdecydujesz się na blokadę hamulca ręcznego pamiętaj, że w ujemnych temperaturach hamulec ręczny może się „zaciąć”, a Ty zostaniesz z unieruchomionym samochodem w miejscu, w którym go zostawiłeś.
Zabezpieczenia elektroniczne
Im bardziej zaawansowane samochody, tym wygodniejsi ludzie. Od pewnego momentu właścicielom nowoczesnych i wygodnych pojazdów przestały wystarczać zabezpieczenia mechaniczne. Blokada kierownicy okazała się zbyt staromodna i nieestetyczna, a blokada skrzyni biegów problematyczna w użytkowaniu. Wynaleziono więc kilka sposobów, które mają je zastąpić lub wspomóc.
Alarm samochodowy
To zabezpieczenie jest z pewnością najpowszechniejsze, i występuje w ponad 90% jeżdżących po polskich drogach pojazdów. Kiedy potencjalny złodziej zacznie dobierać się do pojazdu, natychmiast uruchomi się głośny alarm. Zabezpieczenie to działa też w przypadku, kiedy ktoś na parkingu zahaczy o nasz samochód i będzie próbował niepostrzeżenie się oddalić – głośny alarm z pewnością zwróci naszą uwagę. Czy alarm samochodowy jest skuteczny? I tak i nie – powstrzyma on amatora, ale dla profesjonalistów nie stanowi najmniejszego problemu.
Blokada zapłonu
Blokada zapłonu jest sposobem na opóźnienie złodzieja i uniemożliwienie przeprowadzenia kradzieży w widocznym miejscu. Polega na rozłączenie kabli zapłonowych i połączenie ich za pomocą przycisku lub dźwigni, która jest ukryta gdzieś w samochodzie. Złodziej musi albo znaleźć przycisk, albo rozebrać panel znajdujący się pod kierownicą i fizycznie zewrzeć kabelki. Nie jest to operacja bardzo skomplikowana, ale zwracająca na siebie uwagę przechodniów. Blokada zapłonu z pewnością sprawdzi się jako dodatkowe zabezpieczenie.
Lokalizator samochodowy
Kolejnym dobrym pomysłem, który sprawdzi się jako dodatkowe zabezpieczenie jest lokalizator GPS. To urządzenie pozwalające na kontrolowanie pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym oraz kontrolę przejechanych już tras. Oczywiście, nie jest niezawodne – prawdziwy profesjonalista z pewnością znajdzie sposób na ukryty lokalizator, ale z pewnością zostaniemy natychmiast powiadomieni o kradzieży pojazdu. W jaki sposób? Lokalizator GPS wysyła dane o swoim położeniu do platformy internetowej, na której możemy obserwować gdzie w tym momencie się znajduje. W momencie odłączenia lub zablokowania sygnału, zostaniemy powiadomieni o tym fakcie i będziemy mogli zareagować, zanim będzie za późno. Dodatkowo, dobre lokalizatory GPS wyposażone są w przekaźniki do zdalnego odcięcia zapłonu, co z pewnością pomoże w razie ewentualnej kradzieży. Odcięcie zapłonu może nastąpić zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postoju i sprawi, że silnik zgaśnie i nie będzie go można później odpalić.
Kamerka internetowa
Ukryta kamerka internetowa (koszt prostej kamery WI-FI to ok. 150 zł), może uratować nasz pojazd przed kradzieżą lub nawet jej zapobiec. Wysyła ona obraz i dźwięk z samochodu na żywo, dzięki czemu będzie w stanie poinformować nas, że coś się dzieje. Z pewnością usłyszysz dźwięk zbijanej szyby, a w przypadku lepszych urządzeń typu elektroniczna niania, będziesz mógł porozmawiać ze złodziejem. Z pewnością nie będzie z tego zadowolony!
Jakie zabezpieczenia antykradzieżowe powinienem wybrać do mojego samochodu?
Połączenie zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych z pewnością będzie dobrym wyborem. Jeśli z samochodu korzystasz często, możesz połączyć mechaniczną blokadę pedałów z elektronicznym odcięciem zapłonu i lokalizatorem GPS – to z pewnością zwiększy Twoje szanse. Oczywiście, możesz wybrać dowolną konfigurację zabezpieczeń, albo wybrać swoje własne. Decyzję powinieneś podjąć na podstawie swojej aktywności i wartości pojazdu. Powodzenia!