Kradzież na walizkę – co to znaczy

Uncategorized

Kradzież na walizkę – co to znaczy

Kradzież na walizkę to stosunkowo nowy sposób kradzieży samochodów, który działa tylko i wyłącznie w systemie bezkluczykowym. Co to znaczy?

Wiele nowoczesnych pojazdów jest wyposażony w tak zwany system bezkluczykowy – aby otworzyć i uruchomić pojazd wystarczy, że się do niego zbliżymy, a pojazd skontaktuje się z nadajnikiem (najczęściej w formie breloczka), i zapewni nam dostęp.

Ten system w teorii powinien zabezpieczyć nasz samochód. Niestety, za wygodę użytkowania zawsze trzeba zapłacić bezpieczeństwem. Złodzieje samochodów nauczyli się wykorzystywać system bezkluczykowy do tak zwanej kradzieży na walizkę. Jak przebiega cały proces?

kradzież na walizkę

 

1. Jesteśmy obserwowani – złodzieje ustalają gdzie chodzimy, gdzie zostawiamy nasze rzeczy, i gdzie w ciągu dnia przebywa samochód.

2. Kradzież najczęściej odbywa się, gdy jesteśmy w pracy a samochód stoi na publicznym parkingu lub przy ulicy. Złodzieje przygotowują dwie „walizki”, które są tak naprawdę przekaźnikami sygnału od kluczyka do samochodu.

3. Jeden ze złodziei sprawdza, gdzie powiesiliśmy kurtkę lub inną część garderoby w której znajduje się breloczek, iw pobliżu umieszcza pierwszą walizkę. Najczęściej jest to wieszak przy oknie, więc podejście na odległość jednego metra nie jest problemem. Alternatywnie, jeśli np. pracujesz w biurowcu, walizkę można umieścić np. w łazience za ścianą. Dla złodziei ważne jest, aby sygnał był czysty, dlatego nie mogą odejść za daleko – wtedy zmiesza się on z innymi breloczkami.

4. Drugi złodziej jest już przy Twoim samochodzie z drugą walizką. Sygnał jest przekazywany non-stop i w momencie, kiedy druga walizka go otrzyma, Twój pojazd wykrywa obecność kluczyka. Złodziej wsiada do samochodu i odjeżdża nie wzbudzając niczyich podejrzeń. Zasięg walizek nie jest długi, więc po chwili samochód musi wjechać na lawetę i pojedzie do tzw. dziupli, gdzie zostanie rozebrany na części i wyruszy w drogę do hurtowni części używanych za granicą.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że ofiarą kradzieży można paść parkując także na strzeżonym parkingu podziemnym. W obecnych czasach samochody są wpuszczane i wypuszczane z parkingów na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej. Jeśli parkujesz na takim parkingu, dopytaj o możliwość dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. identyfikatora przykładanego do czytnika przy szlabanie.

Jak mogę zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą na walizkę?

Istnieje kilka mniej lub bardziej skutecznych sposobów. Wybraliśmy dwa, które w połączeniu powinny dać całkiem niezłe rezultaty.

Lokalizator samochodowy

Kradzież na walizkę zakłada, że nikt nie zorientuje się o kradzieży aż do momentu wjazdu do „dziupli”. Złodzieje nie mogą użyć tzw. jammera do zagłuszenia sygnału, bo walizki przestały by działać. W tym wypadku lokalizator GPS do samochodu jest bardzo skutecznym rozwiązaniem – wystarczy, że w systemie śledzenia ustawimy powiadomienia o poruszeniu się pojazdu w godzinach pracy, a na telefon lub e-mail przyjdzie nam informacja o potencjalnej kradzieży.

W tym wypadku ważne są sekundy, a jeśli zareagujemy od razu, bez problemu odzyskamy nasz pojazd. Możemy wtedy zdalnie odłączyć zapłon lub wykonać szybki telefon na policję i zabezpieczyć samochód.

Etui antykradzieżowe na pilota

Innym prostym sposobem jest umieszczenie pilota w tzw. puszce faradaya, która zapobiegnie odebraniu sygnału przez pierwszą walizkę. Puszka faradaya w formie etui antykradzieżowego na pilota jest śmiesznie tania – kosztuje kilkanaście złotych – ale stu procentowo skuteczna. Niestety, oddajemy w ten sposób część wygody, jaką daje nam bezkluczykowy system, musimy przecież wyciągać kluczyk z etui za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z pojazdu.

Immobilizer

Systemy bezkluczykowe występują głównie w nowych pojazdach, i nikogo nie trzeba przekonywać, iż wykorzystanie mechanicznej blokady kierownicy czy pedałów zepsuje wygląd pojazdu i sprawi, że będzie on dużo mniej wygodny do użytkowania.

Instalacja ukrytego przycisku dodatkowo blokującego zapłon jest rozwiązaniem eleganckim i skutecznym. Kradzież na walizkę odbywa się szybko, a jeśli złodziej zostanie zatrzymany choć na chwilę, po prostu zrezygnuje z kradzieży. Montaż immobilisera nie jest drogi, a w przypadku kradzieży na walizkę bardzo skuteczny. Możesz aktywować go tylko, jeśli zostawiasz pojazd w mniej bezpiecznym miejscu, co nie obniży komfortu korzystania z pojazdu na co dzień.

Kradzież na walizkę a ubezpieczenie AC

W teorii ubezpieczenie AC obejmuje także kradzież pojazdu. Niestety, w przypadku kradzieży na walizkę sprawa nie jest taka prosta. Nawet jeśli po jakimś czasie pojazd – a raczej to co z niego zostało po wymontowaniu części wymiennych – zostanie odnaleziony, odczyt komputera pokładowego pokaże tylko, że został on prawidłowo otwarty przy użyciu oryginalnego kluczyka. Zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty ubezpieczenia oskarżając właściciela pojazdu o kradzież kontrolowaną. Na szczęście większość tego typu spraw kończy się ugodą, ale zanim kupimy ubezpieczenie AC warto zapytać o taki wypadek w firmie ubezpieczeniowej.

Podsumowanie

Aby w stu procentach zabezpieczyć pojazd przed skutkami kradzieży, warto zaopatrzyć się w kilka różnych narzędzi – w tym wypadku najskuteczniejszymi będą lokalizator GPS oraz etui antykradzieżowe. Jeśli znacie jeszcze inne ciekawe sposoby zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą „na walizkę”, dajcie nam znać w komentarzu – z pewnością dopiszemy je do listy.

 

BearPoint

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *